RSS Feed

‘Artykuły’ Category

 1. Kalendarze i daty

  Grudzień 11, 2011 by admin

  Obecnie najbardziej rozpowszechnionym kalendarzem na świecie jest kalendarz gregoriański – wprowadzony 15 października 1582 przez papieża Grzegorza XIII i oparty na długości roku zwrotnikowego.

  Najstarszy drukowany kalendarz polski na rok 1474 powstał w Krakowie w roku 1473 i został wykonany w warsztacie wędrownego drukarza z Bawarii Kacpra Straubego. Kalendarz Straubego uważany jest za pierwszy druk na ziemiach polskich w języku łacińskim (oryginał znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej). Oprócz informacji astronomicznych kalendarz zawierał wiadomości praktyczne z dziedziny medycyny domowej. Najstarszy kalendarz w języku polskim ukazał się również w Krakowie w pierwszej polskiej oficynie wydawniczej Jana Hallera, w roku 1516. W dawnej Polsce układanie kalendarzy było przywilejem profesorów Akademii Krakowskiej.

   

  Sylwester – zwyczaj ten nie powstał, jak to jest czasami rozpowszechniane, w 1000 roku, kiedy to ludzie świętowali, że nie nadszedł koniec świata. (Powszechnie uważano, że koniec świata nastąpi 31 grudnia w roku 999.) Było to za pontyfikatu Sylwestra II. Jednak zazwa tego święta, Sylwester, pochodzi od imienia tego papieża, ponieważ w tym dniu w Kościele katolickim jest obchodzone jego wspomnienie.

   

  W Polsce po raz pierwszy wprowadził Boże Ciało biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano Boże Ciało za powszechną uroczystość, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.

  W Polsce obchody uroczystości Boże Ciało wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.


 2. Elektroniczne archiwum

  Wrzesień 25, 2011 by admin

  Elektroniczne archiwum umożliwia przetwarzanie papierowych dokumentów znajdujących się w archiwach zakładowych w ich cyfrowe wersje. Dzięki połączeniu urządzeń skanujących z bardzo szybkimi bazami danych, elektroniczne archiwum stało się doskonałym narzędziem do archiwizacji dokumentów, do którego mamy stały i natychmiastowy dostęp z każdego miejsca na świecie. Zaletą elektronicznego archiwum jest dostęp tylko osób upoważnionych, które posiadają odpowiednie klucze i prawa dostępu, oraz szyfrowana transmisja danych w obu kierunkach.


 3. Nowe strony

  Wrzesień 1, 2011 by admin

  Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszych dwóch nowych stron. Pierwsza z nich to Praca za granicą, druga Praca w Niemczech. Jak się wam podobają?


 4. Backup online

  Sierpień 8, 2011 by admin

  Każdego dnia firmy produkują ogromne ilości poufnych danych. Te istotne dane narażone są na awarię systemu, pożar, powódź, kradzież, sabotaż czy terroryzm. Działy IT potrzebują niezawodnego planu usuwania skutków awarii (DR: Disaster Recovery), który zagwarantuje backup online i ich gotowość do odtworzenia w każdej chwili. OSG dzięki dziesiątkom lat doświadczenia w projektowaniu planów DR dla dokumentacji papierowej oraz nośników danych przygotowało nowoczesne rozwiązanie on-line: IT-Archiwum, automatyczny i bezpieczny system tworzenia backupów online.

  IT- Archiwum to archiwizacja danych online, proste narzędzie do zastosowania w każdej firmie, zarówno kilkuosobowej, jak i korporacji. Rekomendujemy je, jako wygodną i bezpieczną formę zabezpieczenia danych oraz element zarządzania wiedzą w organizacji.